Arrangementer
Kontakt & Billetsalg
Nyhedsbrev
Bliv medlem
Om Det Bruunske Pakhus
Print program
Kunst
Sponsorer
Mad & Musik
Rabatordninger
Tidligere-arrangementer
Videoklip fra Pakhuset
Diverse links
Koncertanmeldelser
Onsdag d. 7. november 
Hellere dø af grin end af stress. Foredrag v/Simon Steenholm



”Gå glad på arbejdet - for hellere dø af grin end stress”

Der er altid en eller anden form for krise, der sker hele tiden forandringer eller noget der skaber utryghed – noget som kan få alle til at stivne og miste lysten. Men hvem siger det skal være, så nemt? Og kan vi lære og leve med det? Eller med andre ord, hvordan fastholder man gejsten og motivationen?

Hvordan opnår man, at alle de nye positive tiltag bliver til noget og ikke drukner i en hverdag med højt arbejdspres og besparelser?
Simon tager udgangspunkt i positive tanker, en rosende og anerkendende tilgang til andre mennesker. Om at arbejdes- og livsglæde er noget den enkelte selv skal tage ansvar for. Det er vigtigt vi hver især er i førersædet. Stopper brokkeriet og de sure opstød. Hvis vi ikke udvikler os, afvikler vi os. Motivation, fokus og handling har altid været Simon’s nøgle ord for at lykkedes her i livet
Simon Steenholm tager udgangspunkt i sine egne op og ned ture. En svær skolegang førte til en forretnings succes, som førte til stress og nedtur, som førte til den coach, metaltræner, iværksætter, forfatter og foredragsholder han er i dag.
Han blander sin, efter sigende, fantastiske livshistorie, med sin professionelle viden, så alle går derfra med indsigt, inspiration, værktøjer og metoder. Alle bliver fyldt med mod og fornyet livslyst. Han er en utraditionel person, med et meget smittende humør og positive holdninger. Simon sætter en ære i at forandre og forbedre sig som menneske, samt motivere og inspirere andre.

Via hans livs lange fokus på alt det gode i livet, lyster og evner han, at få det bedste frem i sig selv og andre. Simon giver altid alle en på opleveren – og elsker at udfordre og provokere, så alle får noget med hjem.

Arrangør: FOF.



 
Det Bruunske Legat skal snart uddeles
Nu er det igen ved at være tid til at uddele Det Bruunske Legat til et musisk talent. I løbet af juni måned finder vi frem til det navn, der skal kåres. Kåringen vil finde sted i forbindelse med 6. Juli Jazz- og Blues Festivalen.
Samtidig er vi i fuld gang med et samarbejde med multikunstneren Martin Hall, der har sagt ja til at fremstille det næste kunstværk, der skal sælges til fordel for Det Bruunske Legat.
 
 
Email


Navn


Postnummer/by